12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü Etkinlikleri

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü kapsamında ilimiz genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.
 
12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü etkinlikleri doğrultusunda, Düzce ve Sakarya İl Müdürlüğüne bağlı İl Çocuk Hakları Komitesi üyesi çocuklar ile birlikte ilk olarak Sakarya Valisi Sn. İrfan BALKANLIOĞLU makamında ziyaret edildi.
 
Ziyaret etkinliğinin sonrasında İl Müdürlüğü konferans salonunda, iki ilin komite üyesi çocukları arasında düzenlenen bilgi yarışmasında çocuklara seslenen Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu IŞIKSU hem çocuk hakları hem de çocuk işçiliğiyle mücadele alanlarında çocuklara bilgilendirdi. Daha sonra komite üyesi çocukları tebrik ederek hediyelerini verdi.
 
Ardından program çerçevesinde Erenler ilçesindeki Oyun Sokağı’nı ziyaret eden çocuklar “Ekranla Değil Akranla Büyüsün Çocuklar” kampanyasına vurgu yaparak, Kent Park ve Sakarya Park’ta broşür dağıtıp vatandaşlara çikolata ikram ettiler. Etkinliklerin sonunda Erenler Belediyesi yetkilileriyle birlikte Sakarya Park’ta iftar programı gerçekleştirildi.
 
12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü :
Bu tarih, 2002 yılında Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından dünyada çalışan milyonlarca çocuğun sorununa dikkat çekmek amacıyla belirlenmiştir.
 
ILO, 2015 Dünyada Çocuk İşçiler Raporu’nda “düşük gelirli ülkelerdeki çocukların yaklaşık yüzde 30’unun 15 yaşında çalışmaya başladığını ve 5 ila 14 yaş grubu arasında dünya genelinde 120 milyon çocuğun olduğunu” ifade etmiştir. Ayrıca “yaşları 15 ila 17 arasında değişen 47,5 milyon çocuğun tehlikeli işlerde çalıştığı” ifade edilen raporda, “çocuk işçi sayısındaki azalmanın bu yaş grubunu etkilemediği” belirtilmektedir. Dünya genelinde 168 milyon çocuk işçi olduğu ILO tarafından tahmin edilmektedir. Rızaları dışında çalıştırılan işçilerin en az beş milyonu 18 yaşın altındaki çocuklardan oluşmaktadır.          
Çocuk hakları anayasa ile güvence altına alınmış haklardır. Anayasamızın 41'inci maddesi, "Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır." hükmüyle; 50'nci maddesi de "Kimse, yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar." şeklindeki hükmü ile çocuk sömürüsünü engelleyerek, çocuklara anayasal güvence sağlamayı amaçlamıştır.
  
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinesinde Çocuk İşçiliği İle Mücadele Ulusal Programı (2017-2023) hazırlamıştır. Söz konusu program gereğince,  toplumumuzun konuya ilişkin duyarlılığının artırılması,  programın politika ve hedeflerine en üst düzeyde katkı sağlanması amacıyla,  20 Şubat 2018 tarihli ve 30338 Sayılı Resmî Gazete'de yayınlanan 2018/3 Sayılı Başbakanlık Genelgesi ile  2018 yılının ''Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı'' olarak ilan edilmesi uygun görülmüştür.
 
2023 yılı vizyonu ile hazırlanan Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programında yer alan 3.  Strateji kapsamında,  Çocuk Hakları konusundaki farkındalığın artırılması için İl Çocuk Hakları Komitelerinde çocuk işçiliği ile mücadele konusunun özel olarak ele alınması faaliyeti yer almaktadır.Sonraki Sayfa: Şehit Ailelerimiz Onuruna İftar Programı Düzenlendi

Önceki Sayfa : Arifiye Çocuk Evleri Sitesi İftar Etkinliği