25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

25 Kasım ülkemizde ve tüm dünyada “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Toplumsal farkındalık ve duyarlılığı artırmak amacıyla, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinesinde İl Müdürlüğümüzce bu alanda çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaktadır.

Bu kapsamda ilk olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Sn. Musa ZOR, kadın hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcısı Sn. Yasemin TURAN ve kadın hizmetlerinden sorumlu kuruluş müdürleri ilimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR’i makamında ziyaret ederek, kadına yönelik şiddet alanında yürütülen çalışmalar hakkında bilgilendirme yaparak, 25 Kasım günü düzenlenecek farkındalık etkinliklerine davet etti. Ziyaret sonunda ilimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR’e İl Müdürlüğümüze bağlı kadın kuruluşlarımızdan hizmet alan kadınlar tarafından yapılan teraryum (cam çiçek bahçesi) hediye edildi.

Ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü hizmet binamızın önünde kadına yönelik şiddeti önleme farkındalık rengi olan turuncu çiçekler ve Bakanlığımızca hazırlanan afişlerle, kadın-erkek tüm personelimizle bir araya gelinerek “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” yazılı afiş açıldı.

Bununla birlikte İl Müdürlüğümüzde görev yapan AEP Eğiticisi Psikolog Gülnur Ayşe ER tarafından Adapazarı Halk Eğitim Merkezi ile Korucuk Sosyal Dayanışma Merkezi bünyesindeki eğitimciler ve kursiyerlere yönelik olarak 6284 sayılı kanun kapsamında sunulan hizmetler ve ŞÖNİM işleyişi konulu konferans düzenlendi.

Ayrıca “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” etkinlikleri kapsamında İl Müdürlüğümüze bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü tarafından Sakarya şehir merkezinde stand kuruldu. Kurulan standda kadına şiddet alanında yürütülen çalışmalar ve hizmet modelleri ile ilgili bilgiler verilerek, misafirlere çikolata ve broşürlerin yanı sıra, kadına yönelik şiddetle ilgili farkındalık rengi olan turuncu çiçek ve balonlar hediye edildi. Stand ile birlikte şehir merkezinde düzenlenen kortej yürüyüşü ve Adapazarı Belediyesi önünde düzenlenen turuncu el baskısı çalışması ile kadına yönelik şiddete dikkat çekildi. Beyaz zemin üzerine ellere turuncu boya sürülerek yapılan etkinlikte, kadına yönelik şiddete dur denmesi simgelenmekte ve bu hususta farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.

Gün boyu devam eden etkinlikler çerçevesinde daha sonra Adapazarı ilçesinde bulunan Macerapark’ta Kişisel Gelişim Uzmanı, Tarihçi-Yazar Mustafa TURAN tarafından “Kadına Şiddet Değil Muhabbet” konulu konferans düzenlendi. Konferansa ek olarak Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi personeli Hilal Zülal KAYA tarafından da 6284 sayılı kanun kapsamında sunulan hizmetler ve ŞÖNİM işleyişi hakkında bilgilendirme yapıldı. Konferans sonrasında Serdivan ilçesinde bulunan bir alışveriş merkezinde stand çalışması yapılarak, misafirlere bilgi verildi.

Ayrıca 25 “Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla; Taraklı ilçemizdeki Marmara Bölgesi sınırları içinde müstesna bir yere sahip olan, Cumhuriyet döneminden bu yana çeşitli ürünlerin ambarı olarak kullanılan Hacı Atıf Han ışıklandırılarak “Kadına Şiddet İnsanlığa İhanettir” afişiyle süslendi. Tarihi Hacı Atıf Han’ın yanı sıra, İl Müdürlüğümüze bağlı kuruluşlarımız başta olmak üzere, ilimiz genelindeki kamu kurum ve kuruluşları, şehir merkezindeki kavşaklar ve toplu taşıma araçlarına afişler asılarak ışıklandırıldı.Sonraki Sayfa: 20 KASIM DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ KAPSAMINDA DÜZENLENEN ETKİNLİKLER

Önceki Sayfa : 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri Devam Ediyor