25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü Etkinlikleri Devam Ediyor

25 Kasım ülkemizde ve tüm dünyada “Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü” olarak belirlenmiştir. Toplumsal farkındalık ve duyarlılığı artırmak amacıyla, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinesinde İl Müdürlüğümüzce bu alanda çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanmaya devam ediliyor.

‘’Şiddete Hayır, Sağlıklı Yaşama Evet’’ başlıklı konferans düzenlendi
Bu kapsamda, Kredi Yurtlar Kurumu Rahime Sultan Kız Öğrenci Yurdu konferans salonunda Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Zahide KURT tarafından kadın sağlığı ile ilgili konferans düzenlendi. Kadın kanserlerine karşı erken teşhis ve tanı yöntemleri hakkında katılımcıları bilgilendiren Opr. Dr. Zahide KURT konferans sonunda gelen soruları yanıtladı. İl Müdürlüğümüzde görevli Aile Eğiticisi Psikolog Gülnur Ayşe ER ve Sosyal Çalışmacı Burcu Başak KOSOVA tarafından ise Adapazarı Kültür Merkezi’nde 6284 sayılı kanun kapsamında sunulan hizmetler ve ŞÖNİM işleyişi konulu konferans verildi.

Bu konferanslara ek olarak, İl Müdürlüğümüze bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nde görev yapan Sosyal Çalışmacı Lütfiye YÖRÜR YİĞİT Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi bünyesinde babalara yönelik olarak düzenlenen ‘En Baba Atölye’ programına katılarak 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında kuruluşlarımız bünyesinde yürütülen çalışmalar, kadına yönelik şiddetin türleri, yaygınlığı, kadın ve çocuklar üzerindeki etkileri, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önemi, kadına yönelik şiddetle mücadelede uluslararası ve ulusal mevzuat hakkında bilgiler verdi.

Ayrıca Akyazı, Kocaali ve Geyve ilçelerinde “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı” kapsamında kadına yönelik şiddet alanında koordinasyon içinde bulunduğumuz diğer kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin bulunduğu Alt Komisyon Teknik Kurulu üyeleri çeşitli etkinlikler düzenledi. Etkinlikler çerçevesinde ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve ilçe müdürleri ziyaret edilerek, kadına yönelik şiddete karşı farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlikler yapıldı.
 
‘’Kadına Şiddet Değil Muhabbet’’ konulu konferans verildi
 
Kredi Yurtlar Kurumu Sakarya Kız Öğrenci Yurdunda ise Kişisel Gelişim Uzmanı Tarihçi-Yazar Mustafa TURAN’ın ‘’Kadına Şiddet Değil Muhabbet’’ konulu konferansıyla son bulan etkinliklere, Vali Yardımcısı Bekir DINKIRCI ve eşleri başta olmak üzere Serdivan Kaymakamı Muhsin ÇATMADIM ve eşi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Musa ZOR ve eşi, İl Müdür Yardımcıları, kadın hizmetlerinden sorumlu kuruluş müdürleri ve personelleri, Kıbrıs gazileri, SAÜ öğrencileri katıldı.
 Sonraki Sayfa: 25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Önceki Sayfa : 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinliği (2018)