8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ’NÜ ETKİNLİKLER İLE KUTLADIK

Dünya Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. İnsan Hakları temelinde, kadınların; siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan bu anlamlı gün, Türkiye'de ilk kez 1921 yılında ‘Emekçi Kadınlar Günü’ olarak kutlanmaya başlandı.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ münasebetiyle hafta başından itibaren, İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR’ un katılımıyla, şehrin genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Günün anlam ve önemine binaen ev ziyaretleri, kahvaltı programı ve eğitimler gerçekleştirilerek, hediyeler ile kadınlar kutlandı.
 
Etkinlikler çerçevesinde, Sakarya kışlasında bulunan Er ve Erbaşlara yönelik İl Müdürlüğümüze bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları tarafından ‘Aile İçi İletişim ve Kadına Yönelik Şiddet İle Mücadele’ semineri düzenlendi.
 
Taşkısığı kışlasında bulunan Er ve Erbaşlara yönelik de İl Müdürlüğümüze bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü meslek elemanları tarafından ‘Aile İçi İletişim ve Bağımlılıkla Mücadele’ semineri düzenlendi. Adapazarı İlçe Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda, Orhangazi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, İl Müdürlüğümüzde görev yapan Aile Eğitimcisi Psikolog Sn. Gülnur Ayşe ER ‘Aile İçi İletişim ve Bağımlılıkla Mücadele’ sunumunu gerçekleştirdi.

Bununla birlikte, yine Kadın Konukevi hizmetimizden faydalanmış olan barınma ihtiyacını karşılamak üzere eve ve işe yerleştirdiğimiz kadınlarımıza ziyarette bulunuldu.

Adapazarı, Arifiye, Erenler ve Serdivan ilçelerimizde ikamet eden İl Müdürlüğümüz tarafından sunulan Evde Bakım desteğinden yararlanan engelli annelerine de ziyaret programı düzenlendi. Düzenlenen bu ziyaretlere Adapazarı Kaymakamı Sn. Yusuf Ziya ÇELİKAYA, Arifiye Kaymakamı Sn. Bekir DINKIRCI, Erenler Kaymakamı Sn. Salih KARABULUT ve Serdivan Kaymakamı Sn. Muhsin ÇATMADIM, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR ve bu ilçelerin protokol üyeleri katıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle, Aile Eğitim Programı Eğiticisi Tarihçi-Yazar Mustafa TURAN Adapazarı Kültür Merkezi’nde kadınlara ‘Tarihte Kadının Yeri ve Kadın Kahramanlarımız’ konulu konferans gerçekleştirdi.

Diğer bir taraftan, İl Müdürlüğümüzde görev yapan Aile Eğitim Programı Eğiticisi Psikolog Gülnur Ayşe ER’ in sunumu ile Geyve İlçesi KYK Kız Öğrenci Yurdunda da ‘Aile Yaşam Becerileri’ konulu seminer gerçekleştirildi. Müdürlüğümüze bağlı Kadın Konukevinde kalmakta olan kadınlarımız ve çocukların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü ve Regaib Kandilini kutlamak üzere, İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR’ in kıymetli eşleri Sn. Münevver NAYİR başta olmak üzere protokol eşleri ziyaret gerçekleştirerek hediye takdiminde bulundular.

Ayrıca, İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR’ in kıymetli eşleri Sn. Münevver NAYİR hanımefendinin katılımlarıyla İl Müdürlüğümüz tarafından organize edilen ’Özel Çocukların Güzel Anneleri’ etkinliği kapsamında 15 engelli çocuğun rehabilitasyon merkezinde bakımı gerçekleştirilerek çeşitli aktivitelere katılımı sağlandı. Engelli çocuklarımızın anneleri ile beraber Sakarya Gelişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi sponsorluğunda bir alışveriş merkezinde kahvaltı programının yapılmasının ardından annelerin kendilerine özel zaman oluşturmaları sağlandı.

Bir alışveriş merkezinde ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kapsamında farkındalık oluşturmak adına açılan stant, İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR’ in kıymetli eşleri Sn. Münevver NAYİR eşliğinde ziyaret edildi. Görevli personelimiz tarafından gün boyu halkı bilgilendirme çalışması yapıldı. Huzurevimizde ise gönüllü kuaförler tarafından yaşlılarımızın saç ve özel bakımları yapıldı Bununla birlikte kadın hizmetlerinden sorumlu İl Müdür Yardımcımız Yasemin TURAN ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı görevlileri ile birlikte ilimizde ikamet eden sığınmacı aileler de ziyaret edilerek kadınlar günü etkinlikleri sonlandırıldı.


Sonraki Sayfa: ECHO İSTANBUL OFİSİ İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜ ZİYARET ETTİ

Önceki Sayfa : BAKAN DANIŞMANI BENNUR KARABURUN’DAN İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE ZİYARET