“BİR DURUŞTUR ÇANAKKALE”

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 104. yıldönümü dolayısıyla il genelinde çeşitli anma programları düzenlendi.
 
Serdivan ve Adapazarı ilçelerinde bulunan iki şehitlikte düzenlenen resmi törenlere Sakarya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR başta olmak üzere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sn. Musa ZOR ve diğer protokol üyeleri katıldı. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan törenlerde İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, şehitlik anıtlarına çelenk sunduktan sonra anı defterlerini imzaladı. Ardından Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği ziyaret edildi. Daha sonra Serdivan Şehit Erol Olçok Anadolu Lisesi konferans salonunda bir anma programı daha düzenlendi.
 
Gün boyu süren protokol programlarının ardından akşam saatlerinde, Sakarya Valiliği himayelerinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüzce organize edilen yemek programına İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi Nayir ve eşi Hanımefendi Münevver Nayir’in yanı sıra; Garnizon ve 7. Komando Tugay Komutan Vekili P. Alb. Salih Üstündağ, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sertaç Kesler, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Nuri Koçer, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, Vali Yardımcısı ve Arifiye Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz Yiğit, İl Müftüsü İhsan Açık, siyasi partilerin temsilcileri, daire müdürleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şube Başkanı Mustafa Çolak, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şube Başkanı Erol Demir ve şehit yakınları katıldı.
 
"GİZLİ KAHRAMANLARIMIZI RAHMETLE ANIYORUZ"
 Programda şehit ailelerine hitaben bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, "Aziz şehitlerimizin kıymetli yakınları, kahraman gazilerimiz ve her bir masada ev sahipliği yapmak üzere aramızda bulunan kurum ve kuruluşlarımızın saygıdeğer temsilcileri davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz.

Bin yıldır üzerinde yaşadığımız bu topraklarda bugün hür ve özgür bir şekilde yaşayabiliyorsak, burada huzurlu bir şekilde bir araya gelebiliyorsak,  mukaddesatımız koruma altındaysa, namusumuz muhafaza altındaysa, minarelerimizde ezanlar okunabiliyorsa, gönderlerimizde bayraklar dalgalanabiliyorsa bunun gizli kahramanları var. Bu kahramanlar Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Dumlupınar’dan, Sakarya’dan Kıbrıs’a, terörden 15 Temmuz’a kadar canlarını bu değerler uğruna feda etmiş olan şehitlerimizdir, ayrıca yine bu uğurda can vermeye hazır olduğunu gösteren gazilerimizdir. Bizler onlar sayesinde bu güzellikleri yaşıyoruz. Millet olarak, her bir fert olarak şehitlerimize ve gazilerimize minnet duyuyor, o kahramanları rahmetle anıyoruz.
 
"YENİ NESİL DE ONLAR GİBİ MUKADDESATI İYİ BİLMELİDİR"
“Bize düşen onların uğruna can verdiği değerleri baş tacı etmek olmalıdır. Bizler onların canlarını feda ettikleri değerler uğruna can vermeye hazır olduğumuzu hissetmeliyiz. Bizler yeni neslin, yine onlar gibi bu mukaddes değerlerin kıymetini bilen, gerektiğinde can vermeye hazır bir nesil olması için de çalışmalarımızı, gayretlerimizi sürdürmeliyiz. Devletimiz ile birlikte Şehitlerimizin bizlere emanet ettikleri yakınlarını baş tacı edip, onların bütün dertleriyle ilgilenerek ihtiyaçlarını karşılayan sivil toplum kuruluşlarımıza ve yerel yöneticilerimize gayretleri için de teşekkür ediyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi saygıyla, şükranla ve rahmetle anıyorum" şeklinde konuştu.
 
Şehitlerimiz için Adapazarı Tozlu Camii İmam Hatibi İlhan Çakır tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program, daha sonra İl Müftüsü İlhan Açık, tüm şehitlerimiz için yapılan dua ile sona erdi.
 


Sonraki Sayfa: BAKAN DANIŞMANI BENNUR KARABURUN’DAN İL MÜDÜRLÜĞÜMÜZE ZİYARET

Önceki Sayfa : YAŞLILAR HAFTASINI ETKİNLİKLERLE KUTLADIK