Çalışma Hayatında Madde Bağımlılığı ile Mücadele Projesi Tanıtım Programı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Denetimli Serbeslik İl Müdürlüğü, YEŞİLAY Cemiyeti Sakarya İl Temsilciliği, ASAŞ Alüminyum ve ÇAK Tekstil işbirliğiyle “Çalışma Hayatında Madde Bağımlılığıyla Mücadele” konulu projenin tanıtım toplantısı düzenlendi.
 
Akyazı Sosyal Gelişim Merkezi konferans salonunda düzenlenen toplantıya başta Sakarya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarından, sivil toplum kuruluşlarından ve özel sektör firmalarından temsilciler katıldı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Lütfi DURSUN, Akyazı Kaymakamı Sn. Yakup GÜNEY, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sn. Musa ZOR, İl Sağlık Müdürü Sn. Aziz ÖĞÜTLÜ, İŞKUR İl Müdürü Sn. Tekin KAYA, YEŞİLAY Sakarya Kadın Komisyonu Başkanı Sn. Arzu ÇAKIR, İlçe Jandarma Komutanı Sn. Hamit Gençay TAŞDEMİR, İlçe Emniyet Müdürü Sn.İsa COŞAR, İlçe Sağlık Müdürü Sn. Dr. Gülşah YILMAZ, ASAŞ Alüminyum Genel Müdürü Sn. Derya HATİBOĞLU, ÇAK Tekstil İşveren Vekili ve İşyeri Hekimi Sn. Dr. Yusuf YÜNCÜ ve çok sayıda davetlinin katıldığı lansman programında projeye ilişkin sunumlar yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasından sonra başlayan programda, ASAŞ Genel Müdürü Sn. Derya HATİBOĞLU’nun açılış konuşmalarını yaparken, ardından Proje Koordinatörü ve İşyeri Hekimi Sn. Dr. Hasan CİVAN ve Aile Eğiticisi, Psikolog Sn. Gülnur Ayşe ER sunumlarıyla katılımcıları bilgilendirdi.

Programın açılış konuşması yapan ASAŞ Alüminyum Fabrikası Genel Müdürü Derya Hatipoğlu, kötü manadaki kelimeleri kullanarak zihinlerde kötü alışkanlıkları canlandırmak istemedikleri için bu projeyi çalışma hayatındaki zararlı alışkanlıkların yok edilmesi, iyi alışkanlıkların kazandırılması olarak adlandırdıklarını belirterek, tüm kurum ve kuruluşların desteği ile zoraki bir şekilde değil, eğitim vererek başarıya ulaşacaklarına inandıklarını ifade etti.
 
Genel Müdür Hatipoğlu ayrıca, özellikle ağır sanayi makinalarının kullanıldığı fabrikalarda çalışan personellerin zararlı alışkanlıklarının olmasının da,  iş kazası yaşanmasına sebep olduğunu ve hazin sonuçlar doğurabildiğini ifade ederek, bu projede kendilerine destek veren kamu kurum ve kuruluşlarına da teşekkür ettiklerini belirtti.

“Bu Konu Büyük Anlam İfade Ediyor”
Hayatımızın en önemli sorunlarından madde bağımlılığına dikkat çekmek amacıyla güzel bir iş birliğinin ürünü olan programda bulunmaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR ise:
 
“Bir sosyal sorumluluk projesinin değişik kesimleri bir araya getiren, bu konuya dikkat çeken ve çözümü için gayret sarf eden bir yapının, bir faaliyetin tanıtım toplantısında bulunmak, bizim için de büyük anlam ifade etmektedir. Toplum olarak yaşamak, insanoğlunun en vazgeçilmez özelliğidir. Toplu olarak yaşamanın insana yüklediği bir sorumluluk vardır. Sahip olduğumuz bugünkü dünya şartları içerisinde iyiliğin de kötülüğün de sirayet edici, yansıma özellikleri olduğunu hep beraber yaşıyoruz ve görüyoruz. İyiler de toplumun her kesimini; iş hayatı dâhil, aile hayatı dâhil, kamu yönetimi dâhil her yanını olumlu olarak etkileyebilmektedir. Kötüye ait olan hususlar da yine, aile hayatımızı, toplum hayatımızı, iş hayatımızı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bizlere düşen görev ise, iyilerin, iyiliklerin sayısını artırabilmek, yine sıkıntılı olan hususların, zararlı olan hususların da alanını daraltmak ve buna ait çalışmaları birlikte, iş birliği ruhu içerisinde gerçekleştirebilmektir.” şeklinde konuştu.
 
Konuşmasına devam eden Sakarya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR :
 
“Madde Bağımlılığında Başarı Ancak El Birliği İle Olur”
 Problemlerin çözümünde her kuruma değişik görevler düştüğü gibi, toplum içerisindeki herkesin de büyük görevleri vardır. Yalnızca mülki değil, yalnızca adli değil, yalnızca özel sektör olarak değil herkese düşen, iyiliklerin artırılması yönünde bir gayretin olması gerektiğine inanıyoruz. Başarı aslında burada gizlidir. Eğer el birliği ve işbirliği içerisinde olursak, bu işi başarmamız daha kolay olur. Eskilerin söylediği, ‘Dört başı mamur olsun isteriz’ diye güzel bir deyim vardır. Yani üzerimizdeki yükün bir tarafını boş bırakırsak, o yükü kaldırmak mümkün olmayacaktır. Ancak bu iş dört başı mamur olarak yürütülecekse, devlet, özel sektör, STK’lar gibi her kesimin mutlaka bu olaya bir el atması gerekmektedir.

 “Bu Program İşbirliğinin En Önemli Tezahürlerinden”
Burada yapılan tanıtım programı da işte güzel bir iş birliğinin en üst düzeyde tezahürü olarak karşımıza çıkıyor. Bir tarafında bu işte görevli olan ve sıkıntıda olanların topluma kazandırılması gayesini güden İl Sağlık Müdürlüğü gibi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü gibi, Denetim Serbestlik Müdürlüğü gibi kurumlarımız, Türkiye Yeşilay Cemiyeti gibi STK’larımız bulunurken,  diğer tarafında da bu durumlardan olumsuz etkilenme ihtimali olup bir sosyal sorumluluk düşüncesiyle destek veremeye çalışan özel sektör kuruluşlarımız var. Böylesi çalışmaların burada da güzel sonuçlar vermesini ve ihtiyacımız olan iyi insan yetiştirmede bizlere büyük yardımı dokunmasını temenni ediyoruz. Emeği geçenler ile birlikte, böylesi önemli bir projeyi düşünen ve uygulamaya çalışan herkesi tebrik ediyorum” şeklinde devam etti.

Konuşmaların ardından ASAŞ Alüminyum Fabrikası İşyeri Hekimi ve Proje Koordinatörü Sn. Dr. Hasan CiVAN, “Çalışma Hayatında Madde Bağımlılığı ile Mücadele” konulu eğitim ve farkındalık çalışmalarına dair bilgilendirmelerde bulunurken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Aile Eğiticisi ve Psikolog Sn. Gülnur Ayşe ER ise sosyal uyum faaliyetleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Vali Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, program sonunda Akyazı Sosyal Gelişim Merkezi’nde incelemelerde bulunarak, verilen kurslar hakkında yetkililerden bilgiler alıp, usta öğreticiler ve kursiyerlerle sohbet etti.
 
Kamu kurum ve kuruluşlarının bağımlılık alanında verdikleri hizmetler ise şöyledir :
 
AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER İL MÜDÜRLÜĞÜ
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak Adapazarı merkezde hizmet vermekte olan eski adıyla Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, madde bağımlılığı konusunda Sosyal Uyum Birimi aracılığıyla çeşitli faaliyetler yürütmektedir. AMATEM aracılığıyla tedavileri tamamlanmış, madde kullanımını tamamen bırakmış kişilerin sosyal hayata entegrasyonlarını geliştirilmekte, psikososyal ve gerekli durumlarda da sosyal ekonomik destek sağlanmaktadır.
 
İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Sağlık Bakanlığına bağlı olarak Camili bölgesindeki resmî daireler kampüsü bünyesinde hizmet vermekte olan İl Sağlık Müdürlüğü bağımlılığın tespiti, tedavi ve arınma süreçlerinde 1. derecede rol üstlenmektedir. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü içinde bulunan Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezi yani AMATEM bağımlılıkla ilgili gerekli tüm imkanlara sahip olup, Alo 182 ve Alo 191 çağrı merkezleri yoluyla randevu alınabilmektedir.
 
DENETİMLİ SERBESLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ
Adalet Bakanlığına bağlı olarak Erenler bölgesinde hizmet vermekte olan Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü, haklarında Türk Ceza Kanunu’nun 191. maddesi uyarınca işlem yapılan madde bağımlılarıyla görüşmeler yapmaktadır. Denetimli Serbestlik Uzmanı olarak görevli kişiler bağımlılarla minimum 3 bireysel görüşme gerçekleştiriyor, sonrasında grup çalışmasına uygun kişilerle 10 oturumluk 2 hafta aralıklarla devam eden terapiler sunmaktadır. Sigara, Alkol ve Madde Bağımlılığı destekleri için özel teknikler içeren SAMBA terapi programı uygulanmaktadır.
 
TÜRKİYE YEŞİLAY CEMİYETİ
Türkiye Yeşilay Cemiyetine bağlı Adapazarı merkezde hizmet veren YEŞİLAY İl Temsilciliği bağımlılık tedavisi sürecinde Yeşilay Danışmanlık Merkezi yani YEDAM aracılığıyla çalışmalar yürütmektedir.

YEDAM, uzman psikologlar ve sosyal çalışmacılar tarafından bağımlı bireylere hem arınma hem de maddeyi bırakma sürecinde psikolojik ve sosyal destek veren bir merkezdir.

444-7975 hattından telefonla da hizmet alınabilmektedir. Birey ve ailelerin sosyal uyum ve yaşam becerilerini geliştirme amacı ile; danışan ve ailesi ile yüz yüze görüşme, sosyal etkinlikler düzenleme, İŞKUR ve SAMEK ile koordineli çalışma ve işbirliği görüşmeleri yapılmaktadır.
  
AÇIK KAPI UYGULAMASI
İçişleri Bakanlığına bağlı olarak Camili bölgesinde bulunan Resmi Daireler Kampüsü içerisinde hizmet vermekte olan Açık Kapı Birimi aracılığıyla, vatandaşlar tarafından yapılan bütün talep ve şikâyetler,  “Açık Kapı Milletin Kapısı” uygulamasına ait yazılım alt yapısı ile görevlilere iletilmektedir. Böylelikle bağımlılık özelinde yapılan başvuru talep ve şikayetler de ilgili kurumlara ivedilikle iletilmekte, hayatî önem taşıyan bağımlılık konusu hassasiyetle değerlendirilmektedir.


Sonraki Sayfa: HUZUREVİ SAKİNLERİMİZ İLE KAHVALTIDA BİR ARAYA GELDİK

Önceki Sayfa : "FİDAN DİKİM PROJESİ" KAPSAMINDA GENÇLERİMİZLE FİDAN DİKTİK