ÇOCUK KURULUŞLARINDA GÖREVLİ PERSONELLERİMİZE ‘ANKA TEMEL PERSONEL EĞİTİMİ’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde başlatılan ‘Anka Temel Personel Eğitimi’ kapsamında, İl Müdürlüğümüze bağlı çocuk kuruluşlarımızda görev yapan personellerimize eğitim programı düzenlendi.

        İl Müdürlük binamızda düzenlenen eğitim programında, koruma ve bakım altında bulunan çocuklarımıza hizmet veren çocuk bakım kuruluşlarında (ÇES, ÇOKİM, ÇEKOM) görev yapan personelin desteklenmesi, eğitimlerin standartlaştırılması ve değişen şartlara göre kendini yenileyebilecek bir modüler sisteme geçilmesi amacı ile bu kuruluşlarda görev yapan personelimizin hizmet kapasitesinin arttırılma ve daha kaliteli hizmet sunmaları hedeflenerek, çocuklarla iletişim ve etkileşimde ortak bir dil kullanma olgusuna varılması planlanmıştır.

       Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından koruma ve bakım altında bulunan çocukların aile ve sosyal çevreleriyle uyum sağlamalarını amaçlayan psikososyal destek ve müdahale eğitim programı, saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla başladı.  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR, programın açılışında yapığı konuşmada, bu tür eğitimlerin çocuklara hizmet eden, onları eğiten personel için çok önemli olduğunu belirterek, ‘’Çocuk Bakım Kuruluşlarında görev yapan personelin değişen şartlara göre bilgilerinin revize edilerek hizmet kalitesinin arttırılması doğrultusunda donanım kazanmasının amaçlandığı eğitimler ile çocukların bireysel farklılıkları ve ihtiyaçları dikkate alınarak; olumlu tutum ve davranış değişikliği oluşturmaları, olumsuz yaşam deneyimlerinden kaynaklanan örselenme ve davranış bozukluklarının ele alınarak, aileleri ve sosyal çevreleri ile uyum sağlamaları hedefleniyor’’ şeklinde konuştu.

   Açılış konuşmalarının ardından, daha önce eğitim alarak eğitici formasyonu almış eğitimciler, Sn. Ayşe ALTUNKAYA ERDOĞMUŞ, Sn. Olcay TANGLAY, Sn. Rabia LEYLA, Sn. Kader TAŞDEMİR, Sn. Ufuk AKALIN tarafından ‘’iletişim, çocuğa yaklaşım, gelişimi desteklemek, olumlu davranış, krize yaklaşım, riskli davranışlar, ilk yardım, mahremiyet, sınırlar ve sorumluluklar, ekip olmak’’ konu başlıklarında interaktif olarak eğitimler verildi.

    4 gün süren eğitim programı sonunda, İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR, İl Müdür Yardımcılarımız Sn. Elif CİVAN YÜCE, Sn. Ergün ORUÇ, Sn. Yasemin TURAN ve Adapazarı SHM Müdürümüz Sn. Seda KUZGUN’ un katılımcılara sertifikalarını takdim etmesinin ardından, program boyunca büyük özveri ve güler yüzle eğitim veren eğitimcilere, emeklerinden ötürü teşekkür belgesi verildi.
Sonraki Sayfa: Şehit Piyade Uzman Çavuş Celal Hayta’yı son yolculuğuna uğurladık

Önceki Sayfa : SİNAN ŞİMŞEK’DEN ‘KARNE ŞENLİĞİ KONSERİ’