ÇOCUKLARA YÖNELİK OBJEKTİF TEST UYGULAMALARI EĞİTİMİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze bağlı Kadın Hizmetleri alanında görev yapan meslek elemanlarımız için “Çocuklara Yönelik Objektif Test Uygulamaları Eğitimi” düzenlenmektedir.
Doğu Marmara kalkınma bölgesi olan Sakarya, Kocaeli, Düzce, Bolu ve Yalova illerindeki sosyal içerikli araştırma, proje ve yatırımlara ilişkin çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar kapsamında ilimizin de içinde bulunduğu kalkınma bölgesindeki illerde araştırmalar, akademik çalışmalar, yatırımlar, projeler ve eğitimler planlanmaktadır.
Eğitim programı dahilinde İl Müdürlüğümüze bağlı Kadın Hizmetleri alanında çalışmalar yürüten Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi ve Kadın Konukevi bünyesinde görev yapmakta olan psikolog, sosyolog ve sosyal çalışmacı personellerimiz için 4 gün boyunca süren “Çocuklara Yönelik Objektif Test Uygulamaları Eğitimi” düzenlenmektedir.
Eğitim sonrasında bilhassa aile içi şiddet sebebiyle evinden uzaklaşarak İl Müdürlüğümüzden hizmet alan kadınlar ve beraberindeki çocuklar için özel teknikler uygulanarak çocukların yüksek yararı için özel durumlarına uygun hizmetler verilmesi profesyonel destekler sağlanması amaçlanmaktadır.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen eğitimlere katılan İl Müdürü Musa ZOR konuşmasında şu sözlere yer verdi :
“Bu eğitim sonrasında; kuruluşlarımızda psikolog, sosyolog, çocuk gelişimci ve sosyal çalışmacı olarak görev yapan personelimizin meslekî donanımına destek olmak, özel tekniklerle çocuklara yönelik testleri uygulayabilmesini sağlamak, kadın hizmetleri alanında kuruluşlarımızdan hizmet alan vatandaşlarımız ve çocuklarımız için ürettiğimiz hizmetin kalitesini arttıracaktır. Bu düşünce ışığında,  Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yetkilileriyle yaptığımız görüşmeler ve hazırladığımız projenin onaylanmasının akabinde bugün eğitimi başlatmış olmanın sevincini yaşıyoruz. Bu vesileyle, eğitimi hayata geçirmemize destek olan Doğu Marmara Kalkınma Ajansı yetkililerine ve personelimize eğitim vermek üzere görevlendirilen uzman eğitmenimize teşekkür ediyorum.”
Objektif Test Uygulamaları Eğitimi nedir?
Çocuklar ile çalışan/çalışmayı planlayan meslek profesyonellerine yönelik güncel olarak kullanılan 14 ölçme değerlendirme envanterinin uygulama ve raporlama yetkinliklerinin kazandırılması alanında verilen özel bir eğitimdir.
 
Objektif Test Uygulamaları Eğitimi Kimlere Verilir?
Eğitime psikologlar, psikolojik danışmanlar, sosyal çalışmacılar, okul öncesi öğretmenleri, çocuk gelişimciler, özel eğitimciler ve aile danışmanları katılabilmektedir. Eğitim bitiminde ise katılımcılara Objektif Test Uygulayıcı Sertifikası verilmektedir.
 
Eğitimde Hangi Testler Uygulanmaktadır?
Eğitim süresince 14 farklı profesyonel test tekniği öğretilmekte, bu alanda gerekli materyaller sağlanmaktadır.
 
1.Bender Gesalt Testi
9 basit çizimden oluşan görsel motor algılama, performans testidir. Çocuk ve yetişkin olarak ayrılan bu test artık daha çok çocuklara yönelik kullanılmaktadır. Çocuklar için kullanılan formunda yaş siniri 5 yaş 6 ay ila 11 yaş arasıdır.
 
2.Porteus Labirenti Testi
5 ila 14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan zekânın performans kısmını ölçen bir testtir. 12 labirentten oluşmaktadır.
 
3.Catell 2-A Zeka Testi
7-14 yaş arasındaki çocuklara uygulanan 25 dakika suren bir zeka testidir. Zekânın soyut alandaki işlevini saptamaktadır.
 
4.Denver II Gelişim Testi
4 ana gelişim alanı hakkında bize ayrıntılı bilgi vermektedir. Dil gelişimi, kişisel sosyal gelişim, ince ve kaba motor gelişimi.
 
5.Ankara Gelişim Envanteri Testi
0-6 yaş arasındaki çocukların gelişimi bu testte 4 farklı alanda incelenmektedir. Bu test sadece anne baba veya çocukla daha çok vakit geçiren veya ilgilenen kişi tarafından doldurulmalıdır. Çocuğun becerilerini değerlendirmeye yöneliktir.
 
6.Gessel Testi
1-7 yaş arasındaki çocuklara uygulanır. Kolaydan zora doğru sıralanmış 7 şekilden oluşur. Şekiller her yaşın seviyesine göre düzenlenmiştir. Test sonucuna dayanarak çocuğun zekâ düzeyi ve gelişim yaşı hesaplanır.
 
7.Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
Bu test okula yeni başlayanların birinci sınıf talimatlarını anlamaya hazırlıklı olmalarını sağlayacak olan özelliklerini ve başarılarını ölçmek üzere hazırlanmıştır. Test çocukları anaokulun sonunda veya birinci sınıfın başlangıcında incelemek için kullanılmaktadır. Test 5-6 yaş çocuklarına uygulanmaktadır.
 
8.Peabody Kelime Anlama Testi
100 resimden oluşmaktadır. Çocuğun 100 resme bakarak doğru olarak tanımlaması istenir. Aldığı doğru sayısına göre çocuğun dil gelişim yaşı ortaya çıkar.
 
9.Benton Görsel Bellek Testi
8 yaş üzeri bireylere uygulanabilen, bireyin dikkat, algı ve bellek durumuna dair bilgi verebilen, dikkat eksikliğinin tespit edilebildiği bir dikkat ve algı testidir.
 
10.Frostig Görsel Algı Testi
Çocukların görsel algılarını değerlendirmeye yardımcı olan bir algı testidir. 5 yaş 6 ay ile 6 yaş 0 ay arasındaki çocuklara uygulanabilen, çocuğun ilkokula başlamaya hazır olup olmadığını ölçen, bir okul olgunluk testidir.
 
11.Kent EGY Testi
6-14 yaş arasındaki bireylerin zekâsını incelemeye yarar.
 
12- SDÖT Testi
Bellek ve Öğrenme yeteneğini ölçmektedir. Dikkati sürdürebilme ve odaklama becerileri ön plandadır.
 
13.Kinder Angst Testi
9-12 yaşları arasındaki çocukların korku düzeylerini ölçmektedir.
 
14.Burdon Dikkat Testi
10 ile 20 yaş arasındaki tüm bireylere uygulanabilen dikkati ölçeğidir.


Sonraki Sayfa: "FİDAN DİKİM PROJESİ" KAPSAMINDA GENÇLERİMİZLE FİDAN DİKTİK

Önceki Sayfa : "Türkiye 60 Yaş ve Üstü Yetişkin Gençler Bocce Ligi" Müsabakaları Başladı