DEVLET ÖVÜNÇ MADALYASI TEVCİH TÖRENİ.


Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı uhdesinde Valiliklerimiz aracılığıyla, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü sırasında gazi olan vatandaşlarımız onuruna tüm illerde 29.04.2019 tarihinde eş zamanlı olarak Devlet Övünç Madalyası Tevcih Töreni düzenlendi.
Sakarya Valiliği toplantı salonunda düzenlenen törene Vali Ahmet Hamdi NAYİR’in yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem YÜCE, Garnizon Komutan Vekili P. Alb. Osman TEK, Vali Yardımcıları Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ ve Abdul Rauf ULUSOY, Arifiye Kaymakamı Bekir DINKIRCI, İl Emniyet Müdürü Fatih KAYA, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Cengiz YİĞİT, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Musa ZOR, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Sakarya Şube Başkanı Mustafa ÇOLAK, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Sakarya Şube Başkanı Erol DEMİR, 15 Temmuz gazileri ve aileleri katıldı.

Tüm illerde eş zamanlı olarak düzenlenen ve ilimizde Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen törene
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Adapazarı Orhan Camii Müezzini Ahmet Âdem Saruhan tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu.
Programda konuşan İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR konuşmasında şu sözlere yer verdi :
“Peygamberlere En Yakın Makamlar”
“Eğer bu topraklar üzerinde hür ve özgür bir şekilde yaşıyorsak, mukaddesatımız koruma altındaysa, namusunuz koruma altındaysa, minarelerimizde ezanlar okunmaya devam ediyorsa, gönderlerimizde bayraklar dalgalanmaya devam ediyorsa, bunun mutlaka bir bedeli vardır. Tarih boyunca bu değerler uğruna can veren bütün Şehitlerimize ve yine bu uğurda canlarını vermeye hazır olduğunu gösteren gazilerimize çok şey borçluyuz. Şehitlik ve Gazilik gibi bu büyük rütbelerin devlette de bir karşılığı olarak Cumhurbaşkanlığı makamınca Devlet Övünç Madalyaları tanzim ediliyor. Bu rütbeyi kazanan kardeşlerimize ve arkadaşlarımıza da illerde Cumhurbaşkanı adına tevcih ediliyor. Devlet olarak onların mali, sosyal ve istihdam haklarına dair çalışmalar devam ediyor, ancak bu çalışmalar onların kahramanlığının bir karşılığı olarak düşünülmüyor. Bu topraklarda var olmanın bedeli olarak bu duyguyu yaşatmak için bütün var gücümüzle yeni yetişen nesile de şehitlik ve gazilik makamlarının önemini ve kıymetini tekrar tekrar anlatarak, aktarmak gayretindeyiz. Bizler millet olarak bu coğrafyada kalmanın bedelini ağır bir şekilde ödüyoruz ve ödemeye de devam edeceğiz. Bu toprakların yaşamış olduğu en son ve en büyük ihanet 15 Temmuz’da da, bu topraklara sahip çıkma azmimizin, irademizin, yenilenmekte ve devam etmekte olduğunu bir kez daha gördük. 252 şehidimiz ve 2200 civarında gazimiz, bu aziz vatan uğruna her şeyi göze aldılar.”

“15 Temmuz’da Milli İrade Kazandı”
15 Temmuz gecesi Sayın Cumhurbaşkanımızın cesareti, basireti ve ferasetinin yanı sıra, halkımız da Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında yer alarak bu toprakların sahipsiz olmadığını ve milli iradeye nasıl sahip çıktığını tüm dünyaya göstermiş oldu. Milletimizin her ferdi bütün şehitlerimizi rahmet ile anıyor, bütün gazilerimizi minnetle anıyoruz. Aramızda bulunan gazilerimize devletimiz ve İlimiz adına şükranlarımızı sunuyorum. Ayrıca Ramazan ayının ilk günlerinde düzenleyeceğimiz bir iftar programında diğer gazilerimiz ile şehit yakınlarımıza Devlet Övünç Madalyalarını da takdim edeceğiz. Katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederken, tüm şehitlerimiz ve gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum” dedi.

Konuşma sonrası 15 Temmuz 2016 hain darbe girişimi esnasında yaralanarak Gazilik unvanı alan Hasan KARSLI, Muhlis Sefa BAYRAKTAR ve Tarkan BOZ’un özgeçmişi okunurken, Devlet Övünç Madalyaları ve Beratları Vali Ahmet Hamdi NAYİR tarafından verildi.


Sonraki Sayfa: İSTİHDAM FUARI SAGİF-2019’UN AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDIK

Önceki Sayfa : İLK İFTAR SOFRAMIZ