FİNANSAL OKURYAZARLIK VE KADINLARIN EKONOMİK GÜÇLENMESİ PANELİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızca yürütülen, “Finansal Erişim, Finansal Eğitim, Finansal Tüketicinin Korunma Stratejisi ve Eylem Planı” kapsamındaki Aile ve Kadın başlıklı hedef gruplarından biri olan ev hanımlarına yönelik finansal eğitim programlarının geliştirilmesi ve finansal risklerin araştırılması ihtiyacına yönelik, Bakanlığımız Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinesinde “FİNANSAL OKURYAZARLIK VE KADINLARIN EKONOMİK GÜÇLENMESİ” konulu seminer düzenlendi.
 
Finansal eğitim programlarının geliştirilmesi, finansal konuların ve risklerin anlaşılması ihtiyacına yönelik farkındalığın artırılması amacıyla ev hanımlarına yönelik SATSO konferans salonunda düzenlenen seminerde Sakarya Valisi İrfan BALKANLIOĞLU’nun yanı sıra; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser USTAOĞLU, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün ALTUĞ, Serdivan Kaymakamı Muhsin ÇATMADIM, Erenler Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu IŞIKSU, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, basın mensupları ve ev hanımı kadınlar yer aldı.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu IŞIKSU moderatörlüğünde yönetilen seminerde
İŞKUR İl Müdürü Tekin KAYA, KOSGEB İl Müdürü Onur KURTÇU, HABİTAT Derneği Marmara Saha Koordinatörü Zeynep KESKİN, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Öykü Sena KÖPRÜLÜOĞLU ve Kişisel Gelişim Uzmanı Mustafa TURAN kendi alanlarında sunumlar gerçekleştirdi.
 
“YUVAYI YAPAN DİŞİ KUŞTUR”
Programda konuşma yapan Sakarya Valisi Sn. İrfan BALKANLIOĞLU konuşmasında şu sözlere yer verdi :
“Her zaman doğruluğuna katıldığım ‘Yuvayı yapan dişi kuştur’ sözü gerçekten önemlidir. Aile ekonomisini, geliri, gideri genelde kadınlar dengeler. Eğer evdeki kadın müsrif, marka tutkunu, bol para harcayan bir insan ise, ne kadar para kazanırsanız kazanın hakikaten bir tasarruf yapmak, başarı sağlamak mümkün değildir. Hanımların sezgileriyle, nereden ne gelecek, nasıl bitecek, birçok şeyi önceden anlar ve hiç külyutmazlar, çoğunlukla yalanı da hemen yakalarlar.”
 
“ELİMİZDEKİ İMKANLARI İYİ DEĞERLENDİRMEMİZ GEREKİYOR”
“Finansal okuryazarlık, paranın sevk ve idaresi, optimum seviyede paranın satın alabileceği en değerli şeyi alabilme becerisidir. İnsanların ihtiyaçları sınırsız, ancak kaynaklarımız sınırlıdır. Finansal okuryazarlık biraz da sınırlı kaynaklarımızı sınırsız ihtiyaçlarımız ile örtüştürme sanatı, paranın, para hükmündeki değerlerinin sevk ve idaresidir. Eskiden köylerde buğday ve onun türevleri olan hububatlardan, süt ve sütün türevlerinden birbirinden lezzetli onlarca yemek yapılırdı, dışarıdan bir şey alma gereksinimi olmazdı. Kadınlar bunlarla ekstra masraf yapmadan sofraları donatırlardı. Şimdi ise insanlar köydeki evine ekmeği ve diğer ihtiyaçlarını dışarıdan alıp götürüyor. Kendisi yetiştirmekten uzak kalmış insanlarla dolu çevremizde, her şeyi dışarıdan hazır alıp, markalı ve pahalı ürünlerle besleniyoruz. Aslında elimizdeki imkânları iyi değerlendirmemiz gerekiyor.”
  
“MİLLİ VE YERLİ TÜKETİME ÖNDERLİK EDECEĞİZ”
Programda katılımcılara hitap eden Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akgün ALTUĞ ise konuşmasında kadınların ekonomiye katılımı ve bu yöndeki farkındalık çalışmalarını vurguladı. 
“SATSO olarak çok önemli konuların ele alınacağı böyle bir toplantıya ev sahibi olmaktan mutluluk duyuyoruz. Finansal okuryazarlık ve kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi seminer sonuçlarının çok verimli olacağına inanıyoruz. SATSO olarak yaşadığımız dönemden üreterek çıkacağız diyoruz. Siz hanımların da üstün yeteneklerinizin farkındayız.  Artık bu yeteneklerinizi üretime yöneltebilir, tüketimi de daha bilinçli yapabilirsiniz.  Milli ve yerli tüketimde önderlik edeceğimize inancım tam. Sözü şimdi ilgililere bırakıyor, katılımınız için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuşan Akgün ALTUĞ sektörel gelişimlerin temelinde de kadınların yer aldığına dikkat çekti.
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Sn. Gülser USTAOĞLU da
yaptığı konuşmada, bakanlık olarak sunulan tüm hizmetlere, yeni bakış açılarıyla ivme kazandırmak için kamu ve özel sektör olarak yoğun çaba harcadıklarının altını çizdi.
Bir toplumun güçlü olmasının o toplumdaki kadınların güçlü olmasına bağlı olduğuna değinen Gülser USTAOĞLU, kadını, medeniyet inşasındaki yolda temel yapı taşı olarak gördüklerini kaydetti. Türk kadınlarının dünyanın farklı ülkelerinde eğitimde, ticarette siyasette ülkeyi başarıyla temsil ettiğini aktaran Gülser USTAOĞLU konuşmasında şu sözlere yer verdi :

“EKONOMİK KALKINMADAN İNSANİ KALKINMAYA”
"Yeni yönetim sistemimizin uygulamaya girmesiyle pek çok hizmetin sivil toplum kuruluşlarımız ve özel sektörle iş birliğinde daha etkin ve verimli olacağına, dolayısıyla hizmetlerimizin güçleneceğine inanıyoruz. Yeni dönemde özellikle sivil toplumun ve özel sektörün desteğini bir arada değerlendiren çözümleri gündemimize almak zorundayız. Ekonomik kalkınmadan insani kalkınmaya toplum hayatımızın her alanında değişimin dönüşümün anahtarının kadınlar olduğunu görüyoruz."
“Kadının, toplumun her kademesinde aslî bir unsur olarak var olmasının, sosyal yaşama aktif bir şekilde katılmasının ve fırsatlardan eşit yararlanmasının hayati bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Ustaoğlu, "Bu anlamda dünya standartlarının da üzerinde kadim değeriyle güçlü bir Türkiye için, kadınlarımızın çok yönlü bakış açısına zekasına ve cesaretine ihtiyacımız var."

“FİNANSAL OKURYAZARLIK SEVİYESİNİN YÜKSELMESİ HAYATÎ ÖNEM TAŞIYOR”
"Eğitim, sağlık, ekonomi, karar alma mekanizmalarına katılım ve medya olmak üzere 5 temel politika bileşeninde hedefler ve stratejiler belirledik. 2023 ülke hedeflerimiz, 2030 sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda kadının bireysel ve toplumsal olarak daha güçlenmesi için başlattığımız çalışmalarımıza Türkiye'mizin yeni yönetim sisteminde tüm taraflarla eş güdüm ve iş birliği içerisinde kararlılıkla devam edeceğiz. Ekonominin en önemli sermayesi insan, insana yatırım ise ülkelerin ekonomik gelişmişliklerinin önemli bir göstergesidir. Sürdürülebilir büyüme için sadece tasarruf etmek yeterli olmamakta. Aynı zamanda bu tasarrufların verimli alanlarda kullanılması da önem kazanmaktadır. Bu noktada finansal okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesi hayati bir önem taşıyor. Nitekim toplumdaki bireylerin finansal okuryazarlık düzeyi arttıkça sermaye birikimi yükselmekte, bu gelişmeler ise üretimi ve yeni istihdam olanaklarını beraberinde getirmekte. Ayrıca toplumun okuryazarlık düzeyinin yüksek olması ekonomi krizlerinin yönetimini kolaylaştırıyor ve olumsuz etkilerin derinleşmesini de engelliyor."
 
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mutlu IŞIKSU, seminer sonunda konuşmacılara sunumları için teşekkür ederken, etkinliğin ev sahibi SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün ALTUĞ ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ekibine ise desteklerinde dolayı teşekkür etti. Ev hanımlarına yönelik bireyin bütçeleme, tasarruf, borç alma ve yatırım gibi temel kavramlar konusunda çeşitli bilgilerin aktarıldığı, girişimcilik faaliyetleri, kadınlara yönelik destekler, kadınlar için iş ve istihdam süreçleri ile milli ve yerli tüketim gibi konularda sunumlar yapıldı.
 
 Etkinlik sonunda konuşmacılara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Sakarya Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürlüğü’nde bulunan kadın engelliler tarafından yapılan el emeği tablolar hediye edildi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği ve soru-cevap bölümü ile son bulan programda, seminere katılanlara ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı onaylı katılım belgesi verildi.Sonraki Sayfa: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Tanışma ve Koordinasyon Toplantısı

Önceki Sayfa : KADIN HİZMETLERİ HAFTALIK KOORDİNASYON TOPLANTISI