Gören Göz Cihazları Teslim Edildi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda Gören Göz cihazına ilişkin eğitim ve cihaz teslim töreni gerçekleştirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu IŞIKSU, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde görevli Uzman Sabit KILIÇ, İl Müdür Yardımcısı Ahmet HAMARAT, Altınokta Körler Derneği Şube Başkanı Aşkın ŞENTÜRK, görme engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğinde görme engellilerin bağımsız hareket edebilmelerine destek olmak amacıyla başlatılan proje kapsamında hazırlanarak, ilimize gönderilen 145 adet cihazdan 84 adeti, İl Müdürlüğümüze başvuru yapan görme engelli vatandaşlarımıza teslim edildi.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü konferans salonunda düzenlenen programla görme engelli vatandaşlara dağıtılan gören göz cihazları için daha sonra eğitim düzenlendi.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nde görevli Uzman Sabit KILIÇ tarafından verilen eğitimle kullanıcılar bilgilendirildi.
Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu IŞIKSU, cihazlarını alan görme engelliler ile birlikte Sakarya Valisi İrfan BALKANLIOĞLU’nu da makamında ziyaret ederek Gören Göz projesine ilişkin bilgi verdi.
Gören Göz cihazı nedir?
Gören Göz cihazı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek ve/veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak gidebilmesi amacıyla tasarlanmış Gören Göz yazılımının yüklenmiş olduğu ve GPS alıcısına gelen koordinat bilgilerinin sayısal harita yardımıyla işlenmesiyle görme engelliyi sesle veya tuşla gitmek istediği adrese doğru yönlendirecek olan bir akıllı telefon cihazıdır. Gören Göz cihazları sahip olduğu navigasyon özelliği sayesinde görme engellilerin erişilebilirliğini kolaylaştırmak üzere tasarlandı.
 
Gören Göz Cihazı için başvuru koşulları nelerdir?
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-2018 yılı itibariyle 12 yaş ve üzerinde olmak (01.01.2006 tarihi öncesinde doğmuş olmak),
Görme engelini belirten ve ilgili yönetmeliğe uygun olarak alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporuna göre görme engeline ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %70 ve üzerinde olmak,(Görme engellinin birden fazla engelinin olması halinde görme engeline ilişkin oran dikkate alınacaktır.)
-Gören Göz cihazını kullanmaya engel teşkil edecek işitsel, zihinsel veya el ve parmaklarını kullanamayacak derecede ortopedik engeli bulunmamak,
-Görme engelli vatandaşımızın Sakarya ilinde ikamet ediyor olması veya  eğitim kurumlarında eğitime devam ediyor olması.
-Sakarya’da ikamet etmek.

Başvuru için gerekli belgeler nelerdir?
-Nüfus cüzdanı fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
-Engelli Sağlık Kurulu Raporu fotokopisi (Aslını ibraz etmek şartıyla)
-İkametgâh belgesi.
-Sakarya’da eğitim kurumlarında eğitime devam eden görme engelli öğrencilerin öğrenim gördüğüne dair 2018 yılı içerisinde alınmış öğrenci belgesi


Sonraki Sayfa: Aile Eğitim Programı (20 Nisan – 14 Mayıs)

Önceki Sayfa : Koruyucu Aile Buluşması