KIBRIS GAZİLERİMİZE MADALYALARI VE BERATLARI İFTAR PROGRAMINDA TEVCİH EDİLDİ

Sakarya Valiliği himayelerinde, Kıbrıs Barış Harekatı’ na katılan Gazilerimiz onurlarına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen iftar programının ardından, gazilere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratları Tevcih edildi.
 
Erenler İlçesinde bir restoranda düzenlenen iftar programında, İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR, İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR ve şehir protokolünü, salona girişinde karşılamasının ardından masaları tek tek dolaşarak Gazilerimiz ve Gazi aileleri ile bir süre sohbet ettiler.

Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı’ nın okunmasıyla başlayan programda, Kıbrıs Barış Harekatı’ na dair bir video gösterisinin de sunulduğu programa Vali Sn. Ahmet Hamdi NAYİR ve eşi Hanımefendi Münevver NAYİR’ in yanı sıra; Garnizon Komutan Vekili Sn. P. Alb. Salih ÜSTÜNDAĞ, Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Lütfi DURSUN, Adalet Komisyonu Başkanı Sn. Mehmet Sertaç KESLER, Bölge Adliye Cumhuriyet Başsavcısı Sn. Musa ÇATAL, SAÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Sn. Prof. Dr. Mehmet SARIBIYIK, Vali Yardımcıları Sn. Erdoğan Ülker ve Sn. Mehmet Fatih ÇİÇEKLİ, Kaymakamlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR, İl Emniyet Müdür Vekili, İl Jandarma Komutanı, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi Partilerin İl Başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, STK temsilcileri, Gaziler ve Gazi aileleri ile basın mensupları katıldı.

“Ramazan Ayına Şehit Ailelerimiz ile Başladık, Gazilerimiz İle Bitiriyoruz”

İftar programı öncesi Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası ve Beratlarının Tevcihi için düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kahraman Gazilerimiz ve onların hizmetlerini gören değerli ailelerimiz ile aynı sofrada bulunmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz. Ramazan ayının ilk günlerinde yine burada Şehit ailelerimizle bir araya gelmiştik ve Ramazan ayını onlarla başlatmıştık. Şimdi bu mübarek ayı bitirme arifesinde Kahraman Gazilerimiz ve onların aileleriyle birlikte yine aynı salonda bu mübarek ayın manevi ikliminden hep birlikte istifade ediyoruz. Mülki, adli, askeri kurumlarımızdaki, sivil toplum kuruluşlarımızdaki, üniversitelerdeki ve yerel yönetimlerdeki arkadaşlarımız bizleri yalnız bırakmayıp her bir masada yerlerini alarak bizim adımıza ev sahipliği yapıyorlar. Davetimize icabet edip gelen herkese teşekkür etmek istiyorum. Hepinizin Ramazan-ı Şerif’i mübarek olsun, Allah tuttuğunuz oruçları, yaptığınız ibadetleri kabul buyursun İnşallah.

“Şehitlerimiz ile Gazilerimiz, Huzurumuz ve Özgürlüğümüz İçin Bedel Ödediler”

Bizler 1000 yıldır bulunduğumuz bu topraklar üzerinde bugün hür ve özgür bir şekilde, mukaddesatımız çiğnenmeden, namusumuza halel gelmeden yaşıyorsak, muhtaç olduğumuz, kazandığımız bu başarıyı, elde ettiğimiz bu nimeti bize sağlayan Şehitlerimiz ve Gazilerimiz sayesindedir. Malazgirt'ten Çanakkale'ye kadar, Dumlupınar'dan Sakarya'ya kadar, Kıbrıs'tan terörle mücadeleye kadar, 15 Temmuz'a kadar vermiş olduğumuz Şehitlerimiz ve Gazilerimiz, huzurumuzun ve özgürlüğümüzün bedelini ödedikleri için bugünlere gelebildik. Aynı şekilde 1974 yılında aslında bizim olan topraklardaki sıkıntıları giderebilmek adına bu aziz millet yavru vatan için de aynı fedakârlığı gösterdi ve orada da Şehitlerimiz oldu, Gazilerimiz oldu. Uzun yıllar bizim bir parçamız olan o topraklardaki soydaşlarımızın, dindaşlarımızın zarar görmemesi, hayati tehlike yaşamaması için, oraya da aynı şekilde aslında bir barış müdahalesinde bulunuldu. O günlerin Kahramanları olan Gazilerimiz şu an aramızda bulunuyorlar. O günlerde neler yaşadıklarını en iyi kendileri biliyor. ‘Biz de Şehit olmaya hazırız’ dediler ve Yüce Mevla kendilerine Gazilik unvanı nasip eyledi. Bugün aramızda olan bu Kahramanlarımız, ailelerine de Gazi ailesi olma övüncünü ve unvanı kazandırdılar. Bizler millet olarak bu coğrafyada yaşamanın bedelini çok ağır ödüyoruz. Halen daha Şehitler tepesi boş kalmıyor.
 
“Her Ailenin Birer Ferdi Gibisiniz”

Bugün burada yine rahat ve huzurlu bir ortamda olmamızda çok büyük payı olan Gazilerimizle aynı sofrayı paylaşıyoruz. Ne mutlu sizlere ki, peygamberlerden sonra en büyük rütbe sayılan Şehitlik ve Gazilik rütbelerini elde ettiniz. Aldığınız rütbeler bu dünyada kazanabileceğiniz en yüksek rütbelerdir. İnşallah geldiğiniz bu mevkiler öteki dünyada da sizin birer fermanınız olacaktır. Sizler bu milletin öz evlatlarısınız, her ailemizin birer ferdisiniz. Şehitlerimizin rahmet içerisinde, Gazilerimizin de sağlık, sıhhat içerisinde var olmasını, onların evlatlarının da bu rütbelerin ne derece önemli olduğunun farkında olarak yetişmesini temenni ediyoruz. Bu topraklar için gerektiğinde 7’den 70’e herkesin canını verebildiğini geçmişte tüm dünyaya ispat etmiştik, öyle de devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.

Bütün Gazilerimize, sağlık, sıhhat ve hayırlı bir ömür diliyorum. Ebediyete intikal etmiş olan Şehitlerimizle birlikte, ebediyete intikal etmiş olan Gazilerimize de Yüce Mevla’dan rahmet diliyorum. Onların hizmetlerini gören ailelerine de teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum. Ramazan’ın hakkımızda hayırlı, uğurlu olmasını, milletimize ve bütün İslam Âlemine huzur getirmesini diliyor, bayramınızı da şimdiden tebrik ediyorum” dedi.

“İftar Öncesi Tevcih Töreni Yapıldı”

Konuşmasının ardından 127 Gazimize Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Mücadele Madalyası ve Beratlarını Tevcih eden İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, onlara minnet borcumuzu hiç bir zaman ödeyemeyeceğimizi de sözlerine ekledi.

Erenler Merkez Camii İmam Hatibi Sn. Nadir ÖZTÜRK’ ün Kur’an-ı Kerim Tilaveti sunduğu program, İl Müftü Yardımcısı Sn. Faruk GÜNEŞ’ in yaptırdığı yemek duasının ardından, İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR’ un, Gazilerimiz ve ailelerini uğurlamasıyla sona erdi.


 


Sonraki Sayfa: RAMAZAN BEREKETİNİ ÇOCUKLARIMIZLA PAYLAŞTIK

Önceki Sayfa : VALİ AHMET HAMDİ NAYİR ASIRLIK ÇINARLARIMIZIN GÖNÜL SOFRASINA MİSAFİR OLDU