Kura Başvuru Süreci: 3 Mayıs-16 Mayıs 2016

Çok sayıda engelli memur adayının beklediği 2016 KURA başvuruları 3 Mayıs - 16 Mayıs 2016 tarihleri arasında alınacaktır.

İlki 2012 yılında ve ikincisi 2014 yılında yapılan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ve Kura sistemi ile bugüne kadar yaklaşık 22 bin engelli memur adayının kamu kurumlarına yerleştirmesi yapılmıştır. Bir başka ifade ile 2011 yılında 20.829 olan engelli memur sayısı 2015 yılsonu itibariyle nerdeyse ikiye katlanmış ve bu rakam atamaları tamamlananlar itibariyle 40.656’ya çıkmıştır. 2015 yılında yapılan ikinci yerleştirme sonrası yerleştirilen engelli sayısı 42.606’yı bulmuştur.

Kuraya; ilkokul/ortaokul/ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS/KURA’nın geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvuracaklardır. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklardır. Kuraya katılmak için başvuru yapacak adaylar için başvuru süresi 3 Mayıs 2016 tarihinde başlayıp, 16 Mayıs 2016 tarihinde sona erecektir.

KURA’ya başvuruda mevcut engelli sağlık kurulu raporlarının % 40 ve üzerinde olması yeterli olacaktır. 
Adaylar, başvuru işlemi için ÖSYM Başvuru Merkezine gitmeden önce, aday ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü (varsa ilçe) görevlisi tarafından imzalanmış Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmek zorundadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmeyen adayların ÖSYM Başvuru Merkezlerince başvuruları kesinlikle alınmayacaktır.

Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Koordinatörlükleri KURA’da ÖSYM Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alacaklardır. Başvuru koşulları, değerlendirme, yerleştirme ve kuraya başvuracaklar ile ilgili kurallar ve işlemler, Ek’te yer alan 2016-EKPSS Kılavuzunda yer almaktadır.  EKPSS’ye ve kuraya başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

“Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Öğrenim Belgesi ” ne sahip olanlar, 2016- Kura’ya başvurabileceklerdir.

2016 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ve Kura Başvuru Kılavuzuna erişmek için tıklayınız

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ön Kabul ve  Taahhüt Beyanı için Tıklayınız..


Sonraki Sayfa: 2016 EKPSS: Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmes

Önceki Sayfa : Aile Sosyal Destek Programı ( Asdep ) Personeli Mülakat Tarihleri