Sakarya Engelliler Eğitim Camii Ve Eğitim Külliyesi Projesi Tanıtıldı

Sakarya İl Müftülüğü öncülüğünde Adapazarı İlçe Müftülüğü ile Sakarya Engelliler Camii Derneği işbirliğinde hayata geçirilecek olan, Sakarya Engelliler Camii ve Eğitim Külliyesi Projesi Tanıtım Programı Orhangazi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
Dünyada bir ilk olacak şekilde tasarlanan proje tanıtım programına İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR ile birlikte, Adapazarı Kaymakamı Sn. Yusuf Ziya ÇELİKKAYA, Serdivan Kaymakamı Sn. Muhsin ÇATMADIM, Erenler Kaymakamı Sn. Salih KARABULUT, İl Müftüsü Sn. İhsan AÇIK, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Vekili Sn. Musa ZOR, Adapazarı İlçe Müftüsü Sn. Cevdet Cemal ÇIKRIK, daire müdürleri, Engelliler Camii Derneği Kurucu Başkanı Sn. Aşkın ŞENTÜRK ile dernek üyeleri katıldı.
               Sakarya Engelliler Camii Derneği Kurucu Başkanı ve aynı zamanda Altı Nokta Körler Derneği Sakarya Şube Başkanlığı görevini yürüten Sn. Aşkın ŞENTÜRK proje hakkında bilgiler verdi. Engellilerin, ibadet, eğitim, sosyal faaliyet, dinlenme ve misafirlerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanabileceği imkanlar sunan, 3 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilecek ve aynı anda 600 kişiye hizmet verebilecek külliye içerisinde, bir Camii, dini ve bilimsel eğitim alanları, kütüphane, konferans ve spor salonu, konaklama alanı, yeme-içme gibi birçok tesis yer alacağı belirtildi.
 
                Proje tanıtımında İlimiz Valisi Sn. NAYİR katılımcılara hitap etti. Engellilere katkı sağlayacak projenin önemine değinen İlçe Müftüsü Çıkrık ile yapılacak projenin engellilerimizin sosyal hayatlarına olduğu kadar maneviyatları açısından da büyük önem taşıdığını belirten İl Müftüsü Açık’ın da birer konuşma yaptığı tanıtım programında, projenin ayrıntılarının yer aldığı bir de sinevizyon gösterimi yapıldı.
 
     ‘’Toplum olarak neşemizi ve hüznümüzü paylaşmalıyız’’
                Engelliler haftası içerisinde engellilere özel bir programda ve en önemlisi onları yakından ilgilendiren bir tanıtım programında bulunmanın mutluluğunu, huzurunu yaşadıklarını ifade eden Sn. Vali Ahmet Hamdi NAYİR, “Toplum bizim büyük ailemizdir. Toplum bu aile içerisinde zenginiyle fakiriyle bir arada, yaşlısıyla genciyle bir arada, kadınıyla erkeğiyle bir arada, aynı zamanda engellisiyle engelsiziyle hep bir arada yaşamaktadır. Aile fertleri arasında nasıl ihtiyaçlar dikkate alınıp herkesin ihtiyacı düşünülür ise, neşeler bölüşülüp bir aile ferdinin neşesiyle diğer kalpler de neşelenir ise, hüzünler paylaşılıp aile ferdinin birisinin hüznü diğer aile fertlerine de yansır ise, toplum da aynen öyledir, öyle olmalıdır’’ dedi.
 
    ‘’Asıl engel, elimizde imkân varken engelli vatandaşlarımızın dertleriyle ilgilenmemek olur’’
               ‘’Toplum içerisindeki bütün fertler eğer birbirinin dertleriyle dertlenmiyorsa, birbirinin neşesi ile neşelenmiyorsa o toplum, toplum olmaktan uzak bir kalabalık halinde devam edip gider. Bizim arzuladığımız toplum, bütün fertlerin birbirleriyle ilgilendiği, birbirlerinin dertleriyle dertlendiği bir toplum olmalı. Toplum içerisinde çok da az sayılmayan önemli bir kısmı engelli vatandaşlarımızdan oluşuyor’’ diyen Sn. Vali NAYİR şu değerlendirmede bulundu: ‘’Asıl engel, engelli vatandaşlarımızın derdiyle dertlenmemek, elimizde imkân varken onların dertlerine çözüm oluşturamamak ve onların ailelerinin dertlerini kendi dertlerimiz olarak görememektir.’’
 
  ‘’Dünyada bir olacak proje büyük heyecan veriyor’’
            Kendisinden önceki valilerin de bu proje ile ilgilenmeleri ve onların bu konudaki gayretlerinin son noktasının kendisinin zamanına denk gelmesinin mutluluğunu paylaşan Sn. Vali Ahmet Hamdi NAYİR sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Bugün tanıtımı yapılan proje de engellilerimize verilen değerin en güzel örneklerinden birisidir. En zaruri ihtiyaçlardan olan; ibadet ihtiyacının, eğitim ihtiyacının, sosyal faaliyet, dinlenme ve misafirlerin konaklama ihtiyaçlarının karşılanabileceği bir külliyeyi dünyada bir ilk olarak kazandırmak daha da heyecan verici bir durumdur. Dernek Başkanımızın bizleri ziyaretinde bu konudaki heyecanını iletmesi ve onun öncesinde İlçe Müftülüğümüzün bu konudaki davetiyesinin gelmesi ile bizler de heyecanlandık.’’
            
              Ayrıca İlimiz Valisi Sn. NAYİR, gelinen noktanın önemli gelişmelerin hayata geçirildiğini gösterdiğini, bir zamanlar engelliler evlerin içerisinde hapisken, artık eğitimden, sağlıktan, sosyal faaliyetlerden istifade etme imkânları yönünde hem merkezi yönetimin hem de yerel yönetimlerin önemli katılımlarıyla, sivil toplum kuruluşlarımızın ve derneklerimizin de büyük gayretleriyle birlikte artık daha fazla hayatın içinde olduklarını belirtti.
 
              Sakarya Engelliler Camii Derneği Kurucu Başkanı ve aynı zamanda Altı Nokta Körler Derneği Sakarya Şube Başkanlığı görevini yürüten Sn. Aşkın ŞENTÜRK proje için çok büyük uğraşlar verdiklerini ve bu projeye desteklerinden dolayı başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ettiklerini ifade etti.

 
 

Sonraki Sayfa: Geleneksel Wushu Kung Fu Türkiye Şampiyonasında Koruyucu Aile Yanında Kalan Kızımız 3 Kategoride Türkiye Şampiyonu Oldu

Önceki Sayfa : Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Öğrencilerinden Melek Nişancı Huzurevi’nde ‘‘Bir Tatlı Huzur’’ Etkinliği