TRT HABER MUHABİRİ ‘ENGELSİZ GÜNDÜZLÜ YAŞAM MERKEZİMİZ’DE HABER ÇEKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 
Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Muhabiri Sn. Aynur BAYRAM hanımefendi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın 38 ilde açtığı ‘Engelsiz Gündüzlü Yaşam Merkezi’ haberi için, tüm Türkiye’ye örnek olan, İl Müdürlüğümüze bağlı Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezimize gelerek çekim gerçekleştirdi.
Engelli çocuğu olan ailelerin büyük özlem duyarak beklediği, açılma aşaması ve bu projenin aileler ile tanıştırılarak ailelerin faydalanmasının sağlanmasında Eski İl Müdürümüz Sn. Mutlu IŞIKSU’ nun büyük özverisi ve emeği olan ‘Engelsiz Gündüzlü Yaşam Merkezi’miz Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilerek, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze devredilmiştir. Kuruluşumuz engelli bireylere yönelik, gündelik temel yaşam becerisi kazandırma, kaliteli zaman geçirme eğitimi verilmesi ve çeşitli faaliyetler yaptırılmasına imkan vererek sosyalleştirilmelerinin sağlanması kapsamında hizmet vererek, tüm Türkiye’ye örnek gösterilmektedir. Gündüzlü Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezimizin diğer illere örnek olması ve engelli bireylere yönelik daha fazla kuruluşun açılarak hizmet vermesine binaen İlimize gelen TRT Muhabiri Sn. Aynur BAYRAM’ı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR ve Kuruluşumuzun Müdürü Sn. Ramazan KAYA karşıladı. Sonrasında Muhabir Sn. Aynur BAYRAM’ a beraber kuruluşumuz gezdirilerek hizmetler hakkında detaylı bilgi verildi. TRT Haber Ankara Muhabiri, Kuruluş Müdürümüz Sn. Ramazan KAYA ile kurum hakkında bir röportaj gerçekleştirdikten sonra engelli bireylerin faaliyet yaptıkları atölyeleri gezerek kuruluşumuzdan hizmet alan engelliler ve aileleriyle de röportaj yaparak duygu ve düşüncelerini öğrendi. Ayrıca ‘Engelsiz Gündüzlü Yaşam Merkezimiz’ den hizmet alan bir engellinin de doğum günü organizasyonuna katıldı. Müzik Atölyesinde gerçekleşen organizasyonda Kuruluşumuzdan hizmet alan bir diğer engelli de klarnet dinletisi sundu.
Keyifli geçen haber çekiminin ardından duyduğu memnuniyeti ve teşekkürü ileten TRT Ankara Muhabiri Sn. Aynur BAYRAM hanımefendiyi İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR, Kuruluş Müdürümüz Sn. Ramazan KAYA ve personelimiz bina önünde çekilen fotoğrafın ardından yolcu ettiler.
Merkezde hangi hizmetler sunulmaktadır?


Merkezde yürütülen çalışmalar, ağırlıklı olarak grup çalışması formatında, hafta içi mesai saatlerinde, yarım veya tam gün bakım hizmeti şeklindedir. Böylece engelli bireylerin ailelerinin gün içinde rahatlatılması, kendilerine zaman ayırmalarının sağlanması ve engelli bireyin daha uzun süre (mümkün ise gün boyu) kuruluş hizmetlerinden yararlandırılması amaçlanmaktadır.
Engelli bireyler ve ailelerine yönelik olarak gündüzlü hizmet vermekte olan merkezde engelli bireylerin gündelik hayatta temel ihtiyaçlarını refakatçi desteği olmadan kendilerinin karşılamasına yönelik temel becerilerin kazandırılmasını amaçlanmaktadır.
Ayrıca yarım gün veya tam gün olarak engellilerin bakımı sağlanarak, engelli bireylerin ailelerinin kendilerine zaman ayırabilmesine destek sağlanmaktadır. Gündüzlü bakım hizmetinin yanında Aile Danışma hizmeti aracılığıyla da görevli personel tarafından engellilere ilişkin danışmanlık yapılarak ailelerin bilgilendirilmesi sağlanmaktadır.
Bununla beraber İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Halk Eğitim Merkezi tarafından görevlendirilen usta öğreticiler aracılığıyla engelli bireylerin el becerilerinin geliştirilmesine yönelik atölye faaliyetleri de yer almaktadır.
 
 Merkezde hangi kurs faaliyetleri bulunmaktadır?

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olarak Halk Eğitim Merkezi tarafından aşağıdaki branşlarda atölye faaliyetleri bulunmakta, aktiviteler engelli bireylerle birlikte Usta Öğretici personel eşliğinde yürütülmektedir.
-El Sanatları Atölyesinde; özellikle Ahşap boyama olmak üzere el, kol, göz ve vücut koordinasyonunun bütünlüğü sağlayan etkinlikler düzenlenmektedir. Bunun dışında ince ve kaba motor gelişimi dikkate alınan etkinliklerimiz yer almaktadır.
-Spor Atölyesinde; bedensel sağlıklarını kazanmaları ve rehabilitasyona tabi tutulmaları hedeflenmektedir.
-Mutfak Atölyesinde; engelli bireylere yemek yapmak ve yalnız kaldığında karnını doyurabilmek amacıyla çalışma yürütülmektedir.
-Müzik Atölyesinde; becerileri doğrultusunda ritim ve ses çalışmaları yanında stres atma hedeflenmektedir
-Temel Yaşam Becerisi Atölyesinde; engelli bireylere yatak toplama, dolap düzeni, çamaşır yıkama, çamaşır asma, ütü yapma, kişisel oda temizliği, görgü kuralları ve misafir ağırlama becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmektedir.


-Drama Atölyesinde; engelli bireylerin kendilerini daha iyi ifade etmeleri ve kaynaşmalarının sağlanması hedeflenmektedir.
 
Ayrıca Kuruluş bahçesi içerisinde engelli bireylere doğa ve bitki sevgisi aşılamak amacıyla saksıda sebze ve çiçek yetiştirilmekte ve bu çalışmanın her aşamasına engelli bireyler dahil edilmektedir.
Kuruluşumuz aynı zamanda Aile Danışma Hizmeti vermektedir. Engelli Bireylerle Bireysel görüşmeler ve gurup çalışmaları yapılmaktadır. Engelli Bireye sahip ailelere destek olma amaçlı görüşmeler yapılarak ailenin manevi yönden rahatlaması sağlanmaktadır.
 
Merkeze başvuru yapmak için gerekli evraklar nelerdir?
Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi’nden yararlanmak isteyen
Engellilerimiz için gerekli iş ve işlemlerde kullanılmak üzere aşağıdaki evraklar talep edilmektedir :
-Engelli Sağlık Kurulu Raporu
-Engellinin öğrenim durumunu gösterir belge
-Engellinin kan grubunu gösterir belge
-Engellinin bulaşıcı hastalık taşımadığını gösterir belge
 
Merkez ile nasıl iletişime geçilebilir?
Gündüzlü Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Adapazarı ilçesinde 18 yaş üstü kadın/erkek engellilere hizmet vermek üzere açılmış olup iletişim bilgileri aşağıdadır :
Adres : Yenigün Mah. 15 Temmuz Bulvarı No:17 Adapazarı/SAKARYA
Telefon : 0264 502 02 25 / 0264 502 02 26


Sonraki Sayfa: VALİ YARDIMCISI SN. BEKİR DINKIRCI’DAN ‘ENGELSİZ GÜNDÜZLÜ YAŞAM MERKEZİ’MİZE ZİYARET

Önceki Sayfa : ADAPAZARI BELEDİYE BAŞKANI SN. MUTLU IŞIKSU’DAN KURUMUMUZA ZİYARET