"Türkiye 60 Yaş ve Üstü Yetişkin Gençler Bocce Ligi" Müsabakaları Başladı


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, Aktif Yaşlanma Politikasıyla 2019 yılı faaliyet programında alınan, Bakanlık Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel  Müdürlüğü tarafından organize edilen ‘Türkiye 60  Yaş  ve  Üstü  Yetişkin  Gençler  Bocce  Lig’  müsabakaları  29 Nisan 2019 tarihinde başlamış bulunmaktadır.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüze bağlı Hendek Melek Nişancı Huzurevi sakinlerimiz ‘Türkiye 60  Yaş  ve  Üstü  Yetişkin  Gençler  Bocce  Ligi’ sezonun ilk müsabakasında Bursa Yıldırım Büyükşehir Belediyesi 12-3 mağlup etti.
‘Türkiye 60 Yaş ve Üstü Gençler Bocce Şampiyonası’, tescilini yaptırmış olan 60 yaş ve üstünde sporcuların yarışabileceği bütün Huzurevlerine açık, kadın ve erkek sporcuların birlikte mücadele edeceği karma bir Şampiyonadır.
‘Huzur Bocce Ligi’ altında başlayan şampiyona tüm Huzurevleri ve Gazi Takımlarına açık olmakla birlikte, bu yıl 53 ilden toplam 109 takım ile rekor bir katılım gerçekleşmiştir. Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak ilk kez bu sene yaşlılarımızın yanı sıra Gazilerimiz de Şampiyonaya dahil edildiler. Bocce aracılığıyla yaşlılarımızın; sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamlarını daha aktif olarak sürdürmeleri, birbirleriyle kaynaşmaları, ayrıca, çocuklara ve gençlere örnek olmaları sağlanıyor.
MÜSABAKA SİSTEMİ
a)            TÜRKİYE  60 YAŞ ve ÜSTÜ YETİŞKİN GENÇLER BOCCE  ŞAMPİYONASI, çift devreli şampiyona usulüne göre oynanır.
b)            60 YAŞ ve ÜSTÜ TÜRKİYE YETİŞKİN GENÇLER BOCCE  ŞAMPİYONASI, çift devreli şampiyona müsabakaları sonunda her grupta ilk iki sırada yer alan takımlar Türkiye finallerine yükselir.
c)            Şampiyonaya katılım durumuna göre EYH Genel Müdürlüğü uygun görürse, Şampiyonayı üçüncü sırada bitiren takımlar arasından en iyi puan ve averaja sahip 6 takım Türkiye finallerine yükselebilir.
d)            En iyi üçüncüler arasından belirlenecek 6 takımın tespiti için kriterler;
-              Gruplarında 1. ve 2. sırayı alan takımlarla yaptıkları müsabakalardan aldıkları puanlara göre sıralama yapılacak ve en fazla puanı toplayan 6 takım Türkiye finallerine kalifiye olacaktır.
-              Yapılan puanlama da eşitlik olması halinde, gruplarında 1., 2. ve 4. sırayı alan takımlarla yaptıkları müsabakalarda ki averajlarına bakılacak ve en iyi averaja sahip takım ya da takımlar Türkiye finallerine kalifiye olacaktır.
-              Eşitliğin devamında 1.2. ve 4. Takımlardan elde edilen averaj hesaplanarak sıralama belirlenecektir.
-              Yine eşitlik olması durumunda eşitliği bozamayan takımlar arasında tarafsız sahada tek müsabaka tertip edilecek ve galip gelen takım ya da takımlar Türkiye finallerine kalifiye olacaktır.
e)            Hava şartları ya da diğer sebeplerden dolayı oynanamayan müsabakalar EYH GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından belirlenecek tarihlerde oynanacaktır.
 
20 Grupta gerçekleştirilen şampiyonaya, fikstür gereği yapılacak maçların ardından Ramazan ayında ara verilecek,  ardından gerçekleştirilecek müsabakalar sonunda finallerin Kasım 2019’ da yapılması planlanıyor.


Sonraki Sayfa: ÇOCUKLARA YÖNELİK OBJEKTİF TEST UYGULAMALARI EĞİTİMİ

Önceki Sayfa : MUHTARLARIMIZ İLE ‘BİLGİLENDİRME VE DAYANIŞMA’ İÇİN BİR ARAYA GELDİK