YAŞLILAR HAFTASINI ETKİNLİKLERLE KUTLADIK

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğümüz ve İl Sağlık Müdürlüğü iş birliği ile 18-24 Mart Yaşlılar Haftası kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.
‘Yaşlılar Haftası’ kapsamında, İl Müdürlüğümüze bağlı Hendek Sosyal Hizmet Merkezi konferans salonunda ‘Sağlıkla, Tebessümle Yaş Alma’ konulu konferans verildi. Programa Hendek İlçe Kaymakamı Sn. Orhan BURHAN,  İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR, Hendek İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Sn. Burcu BAŞARAN GÜNGÖR ve ilçe protokolü katıldı. Hendek Melek Nişancı Huzurevi sakinlerinin de bulunduğu konferansta, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını yapan Hendek Melek Nişancı Huzurevi Müdürü Sn. Fatma Nurdan AVCI, yaşlılara olan bağlılık duygularımızın belirli tarihlerle sınırlı olmaması gerektiğini belirterek, Yaşlılar Haftası’nı kutladı. Sonrasında Hendek Melek Nişancı Huzurevi Müdürü Sn. Fatma Nurdan AVCI, Hendek İlçe Sağlık Müdürü Sn. Uzm. Dr. Burcu BAŞARAN GÜNGÖR ve Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü personeli Uzman Hemşire Sn. Deniz DEASİS sunum yaparak katılımcılara bilgi verdiler. Ardından huzurevinde kalan bir yaşlımız da sağlık ve yaşlılar ile ilgili bir konuşma yaptı.
18- 24 Mart tarihleri arasında kutlanan Yaşlılar Haftası vesilesiyle Hendek Kaymakamlığı, Hendek Belediyesi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünün işbirliğinde Hendek Melek Nişancı Huzurevi’nde kalan büyüklerimiz onuruna ‘Saygı ve Hoşgörü Yemeği’ düzenlendi. İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR ve eşi Hanımefendi Sn. Münevver NAYİR, Hendek Kaymakamı Sn. Orhan BURHAN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sn. Musa ZOR, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Sn. Aziz ÖĞÜTLÜ ve ilçe yöneticileri yaşlılar için düzenlenen ‘Saygı ve Hoşgörü Yemeği’ programına katıldılar. Salona giriş yaptıktan sonra İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR masaları dolaşarak yaşlılarımızın ellerini öperek sohbet etti. İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, Bayraktepe Sosyal Tesislerine geldikten sonra salona giriş yapmadan önce kendisini karşılayan yönetici ekiple birlikte bünyesinde birçok tarihi fotoğraf, resim ile eşyaları barındıran ve ilçe kültürünü yansıtan yöresel kıyafetlerin sergilendiği Hendek Kültür Evi’ne de uğrayarak yetkilerden bilgiler aldı. Sonrasında salona giriş yaparak Eşi Hanımefendi Sn. Münevver NAYİR ile birlikte masaları tek tek dolaşarak büyüklerimizin ellerini öpen İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, hatırlarını da sorarak sohbet etti.
Hendek Melek Nişancı Huzurevi Müdürü Sn. Fatma Nurdan AVCI programın açılış konuşmasını yaptıktan sonra, mikrofonu İlimiz Valisine arz etti.
 
Huzurevi sakinlerine hitaben bir konuşma yapan ve böylesi özel bir günde büyüklerimiz ile bir arada olmaktan mutluluk ve onur duyduklarını ifade ederek sözlerine başlayan İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR :
“Çocukluk, gençlik, olgunluk, yaşlılık hepsi bizler için var. Allah hayırlı uzun ömür verir ise, bizler de bu devrelerin tamamını yaşayıp görmek isteriz. Umarım sizler gibi hayatın en olgun, en birikimli zamanlarını da yaşamak nasip olur’’ şeklinde konuştu.

‘Bizler millet olarak yaşlıların duasına ihtiyacımız olduğunun farkındayız’
 
‘Biz kültür olarak, inanç olarak büyüklerimize karşı saygıyı önemli bilen, kıymetli bilen bir nesiliz. Bizim inancımızda büyüklerimize saygı göstermek,  Cenab-ı Hakk’a saygı göstermekle eş tutulmuştur. Onları üzmemek, onların bize küçükken göstermiş olduğu şefkati, büyüdüklerinde küçükleri olarak bizlerin de onlara göstermesi geleneklerimizdendir. Peygamber Efendimiz (SAV) bir Hadis-i Şerif’inde, ‘Aranızda yaşlılarınız olmasaydı, belalar üzerinize sel gibi yağardı’ şeklinde buyurmuştur. Bizler millet olarak yaşlıların duasına ihtiyacımız olduğunun farkındayız’ diyerek sözlerine devam eden Sn. Vali Ahmet Hamdi NAYİR, ‘İnşallah bu aydan sonra sizleri evinizde, yurdunuzda ziyaret edip, tanışıp görüşmek istiyorum. İnşallah arkadaşlarımız ile birlikte, devlet himayesinde bulunan siz değerli büyüklerimizin rahat etmesi için neler yapılması gerekiyorsa, daha da fazlasını yapmaya çalışacağız. Sağlık, sıhhat içerisinde nice Yaşlılar Haftasını beraber kutlayabilmeyi diliyorum’ diyerek konuşmasını sonlandırdı. Ardından Huzurevinde kalan bir yaşlımız da şiir okudu.
 
Büyüklerimize karanfil ve çeşitli hediyeler de takdim eden İlimiz Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYİR, bu anlamlı ve güzel etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ettiğini de sözlerine ekledi. İl Müdürümüz Sn. Musa ZOR da yaşlılarımıza karanfil ve hediye takdiminde bulunarak sohbet etmesinin ardından program sona erdi.


Sonraki Sayfa: “BİR DURUŞTUR ÇANAKKALE”

Önceki Sayfa : 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu Alt Çalışma Komisyonu Değerlendirme Toplantısı